Ako je kuhinja ognjište i srce svakog doma, onda je dnevna soba mozak! Zapravo, to i jeste mesto gde mozak operacije zaseda sa svim članovima svog domaćinstva u najvrednijim trenucima koje sa njima provodi! Ubeđeni smo da se u funkcionalnom i uređenom prostoru bolje razmišlja, zato evo nekoliko saveta na koje stvari da mislite prilikom (pre)uređivanja vaše dnevne sobe nameštajem po meri:

  1. Odredite glavnu namenu dnevne sobe: to može biti primarna prostorija za druženje, gledanje televizije, opuštanje i slično. Ovo je važno kako bi se prilagodio raspored i odabrali odgovarajući komadi nameštaja.
  2. Olakšajte kretanje kroz prostor: Dnevnu sobu treba organizovati tako da se lako krećete kroz nju, bez prepreka ili suvišnih prekida u protoku. Klub sto možete praviti po meri, kako bi odgovarao dimenzijama centralnog dela sobe ili posedovao mesto za odlaganje kako biste izbegli potrebu za još nekom komodom koja će zagušiti prostor.
  3. Razmotrite veličinu prostora: Dimenzije prostora su ključne za raspored i izbor nameštaja. Ne krećite u razgledanje nameštaja bez blokčića sa ucrtanim dimenzijama prostora kojim raspolažete, niti metra kojim ćete meriti željene komade nameštaja.
  4. Odaberite odgovarajuće komade nameštaja: Komadi nameštaja treba da budu prilagođeni nameni prostora, veličini i protoku. Ako želite u svojoj dnevnoj sobi biblioteku, prilagodite je dostupnom prostoru ili, ako će prostrani kauč ili garnitura zauzeti veliki deo prostora, koristite ugradne zidne police kako biste imali mesto za odlaganje bez prenatrpavanja prostora.  Nameštaj po meri može pomoći u prilagođavanju komada nameštaja potrebama svakog korisnika.
  5. Postavite nameštaj u skladu sa njegovom funkcijom: Ovo zvuči tako logično i nepotrebno za napomenu? Začudili biste se kako se lako previde „stvari koje se podrazumevaju“. Nameštaj treba postaviti tako da podržava njegovu funkciju – na primer, sofu treba postaviti prema televizoru ako je prostor namenjen gledanju televizije. Ukoliko je potrebno da birate između TV police i komode, izaberite 2u1 ili dajte prostor komodi, a TV neka bude pričvršćen za zid.
  6. Dajte prednost prirodnom svetlu: Prirodno svetlo može uticati na atmosferu, funkcionalnost prostora i raspoloženje, zato primarne komade nameštaja približite prozorima, a ostatak vremena iskoristite za izbor kvalitetnog osvetljenja u kucima u kojima je to potrebno.
  7. Koristite nameštaj za odlaganje: Dnevna soba nakon nekog vremena može postati prepuna suvišnih stvari koje otežavaju korišćenje prostora. Korišćenje komada nameštaja sa ugrađenim prostorom za odlaganje može pomoći u organizaciji i održavanju prostora kako biste uvek imali čist i uredan kutak koji će uticati na vaše dobro raspoloženje!
  8. Razmotrite simetriju: Simetričan raspored može stvoriti harmoniju i ravnotežu u prostoru. Nameštaj po meri može pomoći u prilagođavanju komada nameštaja kako bi se postigao simetričan raspored i sklad u izgledu 2 ili više komada nameštaja koji imaju sličan dizajn, dekor, okove ili ručke.
  9. Izbegavajte pretrpanost: Veliki brpj komada nameštaja i dekorativnih predmeta može izgledati neuredno i smanjiti funkcionalnost prostora. Važno je odabrati odgovarajuć broj komada nameštaja i dekoracije kako bi se postigao sklad. U ovom slučaju, možete pustiti mašti na volju i osmisliti višenamenski nameštaj koji će vam koristiti na najpraktičniji način ukoliko je potrebno da deo dnevne sobe ima ulogu radnog prostora ili prostora za bavljenje nekim hobijem.

Savršen raspored u dnevnoj sobi zavisi od funkcionalnosti prostora, kao i ličnih potreba i želja njenih budućih korisnika. Pravilno organizovanje prostora može stvoriti prijatan i funkcionalan ambijent koji je lako održavati i u čijem korišćenju će se uživati!